قیمت مس در درجه اول با توانایی عرضه کنندگان مس در استخراج و حمل و نقل محصول و همچنین تقاضای کالاها و خدمات مورد نیاز مس تعیین می شود. سایر عوامل گسترده شامل نرخ بهره ، رشد اقتصادی ، در دسترس بودن و جذابیت کالاهای جایگزین و ملاحظات سیاسی است.
عوامل کلان
مس بیش از 10،000 سال است که توسط بشر استخراج و مورد استفاده قرار گرفته است ، امروزه هنوز هم اشیاء جدید کشف می شوند. مس به دلیل استفاده در سیم کشی ، لوله کشی ، گرمایشی و سرمایش تقریباً در هر خانه در ایالات متحده و اروپا یافت می شود. در حقیقت ، این سومین فلز پرکاربرد جهان است بعد از آهن و آلمینیوم میباشد .
قیمت مس در اواخر سال 2008 در اوج بحران مالی و افول بازار مسکن به طرز چشمگیری کاهش یافت. این اتفاق باعث شد که مس در رکود اقتصادی بیشتر از فلزات دیگر ، از جمله طلا و نقره ، تلاش کند تا قیمت را به تناسب برساند.

مانند اکثر کالاهای صنعتی یا کشاورزی ، تعداد زیادی از عوامل کلان اقتصادی که بر حرکت قیمت مس تأثیر می گذارند ، شامل قیمت فلزات پایه جایگزین مانند آلومینیوم ، نیکل ، سرب و آهن می شوند. بالا رفتن قیمت مس در اواسط دهه 2000 سرانجام منجر به استفاده پیشرفته از آلومینیوم به عنوان جایگزین در کابل های برق ، تجهیزات الکتریکی و لوله های برودتی شد.

متغیرهای سیستمیک ، مانند آب و هوا یا زمان سال ، می توانند بر روی تولید مس ، تقاضا یا حمل و نقل تأثیر بگذارند. بخش عمده ای از عرضه جهانی مس در آمریکای جنوبی ، به ویژه پرو و شیلی سرچشمه می گیرد. به طوری که حتی یک اعتصاب کارگران علیه معادن تولید مس در این مناطق بی نظیر ،میتواند نگرانی درباره بی ثباتی ژئوپلیتیکی ، قیمت را به سمت بالا سوق دهد. در طرف دیگر این معادله ، ایالات متحده و چین دو کشور هستند که خریداران بسیار بزرگی از مس هستند. امنیت این دو کشور تقریباً در هر کالایی تأثیر زیادی دارد.

مصرف جهانی مس
میزان بالای مصرف جهانی مس نیاز به سطح بالایی از تولید مداومت دارد. استخراج سودآور به متغیرهای زیادی بستگی دارد: نرخ مالیات و مقررات مالیاتی دولت ، سطح تورم ، نرخ دستمزد کار ، مدیریت مؤثر شرکتهای استخراج و تولید مس و تکنیک های معدن کارآمد.

همچنین ملاحظات معاملاتی در قیمت مس وجود دارد. معاملات آتی مس در راهنمایی راه سرمایه گذاری های آینده ، توسعه پروژه ها و تعداد بنگاه های صنعت مس کمک می کند. علاوه بر این ، افزایش صندوق های تامینی با تمرکز کالا می تواند در واقع نوسانات کوتاه مدت قیمت مس را از طریق خریدهای بزرگ یا فروش های بزرگ افزایش دهد.

درک تمام متغیرهای تأثیرگذار بر قیمت هر کالای معاملاتی بین المللی غیرممکن خواهد بود. حتی اگر ممکن بود ، وزن مناسب این عوامل حتی سخت تر نیز خواهد بود. به همین دلیل ، دلالان مس بر اساس وقایع خبری فاش شده و بهترین حدس و گمان های کارآفرینان امروز ، تأثیر خود را بر قیمت بازار سوار میکنند.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments