در این کلیپ سعی بر این شده که بازار دو طرفه و استقراضی برای کاربران معرفی شود و آشنایی مختصری نسبت به این بازار پیدا کنند و دغدغه هایی که در بازار بورس ایران دارند نیز برطرف شود . و همچنین نرم افزار الوبورس در این زمینه چقدر به ما کمک میکند؟
دو طرفه شدن بازار بورس یک پیشرفت منحصر به فرد در کشور بشمار می آید و باعث میگردد نه تنها اقتصاد کشور فعال گردد بلکه باعث میگردد سها داری طعم شیرینی را در بازار برای سرمایه گذاران به ارمغان بیاورد .
شما در بازار دو طرفه هم میتوانید خرید داشته باشید و از گران شدن سهم سود ببرید و هم میتوانید فروش داشته باشید و از ریزش سهم سود ببرید .
در بازار یک طرفه شما فقط از گران شدن سهم سود میبرید . یعنی شما فرضا باید سهم خودرو را خریداری کنید و این سهم گران شود و شما سود ببرید .
ولی در بازار دو طرفه یک بند دیگری با نام فروش اضافه گردیده است که این عمل باعث میگردد در صورت ریزش سهم ، سرمایه گذار معطل نگردد و این روند باعث سود بیشتر این ماجرا خواهد شد .
دو حالت داریم
1.خرید سهم و بستم سهم بعد از گران شدن و رسیدن به سود ( روال فعلی که در بازار بورس وجود دارد )
2.فروش سهم و بستن سهم بعد از ارزان شدن و رسیدن به سود
در حالت دوم مثال میزنیم .
فرض کنید ما یک طلا فروش هستیم و شما نیز یک طلا فروش هستید . فرض کنیم طلا امروز قیمتش 100 تومان است و ما پیش بینی میکنیم طلا فردا ریزشی خواهد بود و به مبلغ 50 تومان میرسد . در حالت استقراضی ما طلا را به صورت قرضی دریافت میکنیم و روی قیمت 50 تومان پوزیشن خود را میبندیم . حال ما میبایست طلا را که رض گرفته ایم برگردانیم . اینجا معیار برگرداندن پول نیست بلکه خود ارزش کالا و یا سهام استقراضی میباشد . یعنی ما یک طلا گرفته و یک طلا برمیگردانیم طبیعیست طلایی که دیروز بر روی 100 تومان خریداری کردیم و امروز که به 50 تومان رسیده و باید طلا را برگردانیم 50 تومان سود کرده ایم چون قیمت طلای فعلی ارزان تر از دیروز است . این یک مثال ساده برای دوستان است البته خیلی متناسب نیست ولی برای درک موضوع حائز اهمیت است.
امروز من یک سهم ایران خودرو را به مبلغ 100 تومان استقراضی میگیرم و آن را میفروشم بنابراین 100 تومان پرداخت کردم . پیش بینی دارم فردا سهم ایران خودرو به 90 تومان کاهش پیدا کند . و من فردا میبایست یک سهم ایران خودرو را که بورس کارگزار شرکت که از آن استقراض کردم برگردانم . امروز قیمت ایران خودرو به 90 تومان کاهش پیدا کرده . بنابراین من 10 تومان این مابین سود خواهم برد . چون دیروز 100 تومان این سهم را فروختم و امروز میبایست یک سهم ایران خودرو که قرض گرفتم برگردانم . و 90 تومان سهم ایران خودرو خریداری شده و بازگردانده میشود . پس از دیروز تا امروز 10 درصد سود کردم.
برای توضیحات تکمیلی کلیپ زیر را مشاهده فرمایید .
در انتهای کلیپ نیز ارزش نرم افزار الوبورس در بازار دو طرفه و همچنین دریافت تمام ریزش و صعود های بازار را از این طریق توضیحاتی خدمت دوستان ارائه میدهیم .

دیدگاه‌ها

27 بهمن 1398 - 22:39
حسام

سلام تا حدودی متوجه بازار دو طرفه شدم ولی اینکه چه طور سفارش را در کارگزاری ثبت کنم را هم بفرمایید

28 بهمن 1398 - 19:11
محمد پورفائز

سلام خسته نباشید . خب هنوز که ثبت سفارش بازار دو طرفه روی پاتفرم ها نیومده . جز بازار آتی .

22 بهمن 1398 - 13:06
نظری

با سلام و احترام . برای باز آتی نیاز به نسخه طلایی هست یا نقره ای هم قابل استفاده هست؟

23 بهمن 1398 - 06:20
محمد پورفائز

همه کاربران طلایی شده اند و دیگر کاربری نقره ای وجود ندارد . این به خاطر تغییر سرور میباشد و اتوماتیک برای کاربران اعمال شده است .

20 بهمن 1398 - 17:41
امیر

یعنی مثل فارکس وباینری اپشن میشه اخه این بازار رو تایید نکرده بودند تو ایران ولی کلا مشکل داره من الان سهامم بره ضرر میتونم بفروشم وخروج کنم و ضرر نکنم و اگر بالا بره هم سرمایه من کم نمیشه فقط سود نمیکنم ولی تو اون شرایط خیلی سخت میشه احتمال ضرر بیشتره وبه نظرم این شرایط تو بازار بورس ایران بعیده جابیفته باید همگام با دنیا این کار انجام میشد چون الان سیستم خرید وفروش بر مبنای فعلیه و خیلی از برنامه ریزی ها رو به هم میزنه و سر درگمی اتفاق میفته وبه خصوص امثال بنده که تازه کار واماتور هستیم فکر کنم مثل کم کردن صفرهای پول ملی ضمن اینکه هسته معاملاتی ما قدیمی هست و الان تا یک معامله انجام بشه کلی زمان میبره تو اون بازار باید همه باید امکان چت هم باشه هم سریع باشه ضمن اینکه خب بازار اتی به این شکل هست ولی تو اون بازار تا حداقل امتحان کتبی اون امتحان رو ندهیم وصلاحیت کسب نکنیم نمی تونیم وارد بازار بشیم ومعامله کنیم ولی خب تو اوراق بهادار با سیستم و تست قدیمی وارد بازار شدیم وداریم اماتور گونه معامله میکنیم خیلی باید مقدمه چینی بشه نه اینکه یکدفعه بازار دو طرفه بشه ضمن اینکه در ایران قبل سهام شرکتها قبل از ورود به بورس با پذیره نویسی فروخته میشه ومعامله میشه به این شکل که تو بازار وجود داره تو اون پذیره نویسی هم امکان اینکه سهام شرکتی با رانت و حباب بره بالا امکانش زیاد هست و اونایی هم که سهام رو به اون شکل معامله میکنند شاید اصلا به کامپیوتر وارد نباشند عامه مردم هستند که به صورت کاغذی خرید وفروش میکنند میشه تو این رابطه توضیح بدهید

23 بهمن 1398 - 06:26
محمد پورفائز

سلام هسته معاملات ما قدیمی نیست . اتفاقا سازمان بورس فرآیند هسته معاملاتی خوبی را فراهم کرده است . این واقعا جای افتخار دارد که هسته معاملاتی ایران جز بهترین کشورهاست . فقط زیر ساخت قوی تری با این نقدینگی میخواهد که قطعا فراهم خواهد شد . اتفاقا بازار دو طرفه بازاری شیرین تر برای عموم خواهد ساخت . فقط در این شرایط نیاز به تمرین و آموزش بیشتری دارند چون در فرآیند کار تفاوتی نمیکند . فقط یک بازار برعکس میباشد به سبک تحلیل فعلی

19 بهمن 1398 - 00:27
حمید رضائیان

سلام میشه لطف کنید در رابطه با نحوه سیگنال گیری در بازار آتی یه توضیح بدهید .تشکر

20 بهمن 1398 - 02:54
محمد پورفائز

هیچ تفاوتی با بازار بورس ندارد فقط کافیست در تایم یک ساعتع از ریسک 50 و در تایم 5 و 15 دقیقه از بخش نوسانگیری اهداف استفاده کنید با تلفیق ستاره سبز و آنالیز

22 بهمن 1398 - 16:42
نظری

سلام . وقتی بعنوان مثال در زعفران تحویل اردیبهشت 99 فاصله نمودار قیمت با خطوط نوسانگیری خیلی زیاده چطور میشه استفاده کرد؟

23 بهمن 1398 - 06:19
محمد پورفائز

سلام بهترین حالت استفاده از تحلیل سه زمانه و تغییر رنگ هستش

15 بهمن 1398 - 00:48
مهدی

استاد تو متن من چن تا سوال مهم دیگه هم بود ممنون میشم پاسخ بدید

14 بهمن 1398 - 19:33
مهدی

استاد ی سوال
اینکه مثلا سهم ایران خورو رو من الان با پیش بینی نزول روال سهم رو به صورت استقراضی در قیمت 100 تومن خریدم .در همان لحظه خرید استقراضی باید قیمت فروش و زمان فروش مشخص کنم؟
مثلا در لحظه استقراض مشخص کنم این سهم تا 15 روز دیگه به قیمت 85 تومن میرسه
حالا اگه تا 15 روز دیگه که من باید قرض رو ادا کنم قیمت بالا رفته باشه ضرر میکنم یا پایین اومده باشه من سود میکنم ولییییییییی باید زمان استقراض مشخص باشه؟؟؟؟ مثلا برای همون 15 روز

و اینکه در لحظه استقراض به میزان مبلغ سهم خریداری شده باید پول در حساب کارگزاری امانت بزارم باشه؟

اگه قیمت سهم بر خلاف پیش بینی من بالا بره و من ضرر کنم هزینه این ضرر از تعداد سهام من کم میشه یا باید نقدی با کارگزاری تسویه کنم ؟

14 بهمن 1398 - 23:09
محمد پورفائز

بله اگه در نزولی نیز اشتاه حساب کنید و روند صعودی گردد ضرر میکنیید

16 بهمن 1398 - 14:03
محمد پورفائز

خب دقیقا مثل الان چی کار میکنید ؟ میزنید خرید میکند توی قیمت و در بالا فروش میزنید.
در ان حالت هم شما در بالا فروش میزند و در منطقه مد نظر حالا چه به صورت سفارش آفلاین چه به صورت آنلاین سهم مورد نظر را اتمام سود میکنید .

14 بهمن 1398 - 19:17
مهدی

خیلی ممنون استاد واقعا روان و جذاب توضیح دادید.

14 بهمن 1398 - 23:09
محمد پورفائز

زنده باشید

10 بهمن 1398 - 00:57
حسن

من میخوام اکسپرت و خریداری کنم ولی توی چت روم هم که نگاه کردم خیلیا با این سیستم مشکل دارن و کسی جوابشونو نداده توی گروه تلگرام هم همینجوره جناب پور فائز لطفا بررسی کنید در ضمن بابت آموزش . زحمات جنابعالی سپاسگذارم

10 بهمن 1398 - 02:16
محمد پورفائز

سلام چت روم فعال نیست اصلا عزیز.بعد از خرید اکسپرت شما انتقال پیدا میکنید به گروه پرسش اکسپرت

10 بهمن 1398 - 00:53
حسن

سلام
پشتیبانی بسیار ضعیفی دارید متاسفانه هم حیلی دیر جواب میده هم اطلاعاتش خیلی پایینه

10 بهمن 1398 - 02:15
محمد پورفائز

نه دوست گلم. کجا در جواب میده روزانه ۱۰۰۰ نفرو بیشتر جواب میده عزیز.کسی نیست ک جوابش حتی به فردا موکول بشه مگه اینکه ۱۲ شب به بعد پیام داده باشه

9 بهمن 1398 - 19:44
علی

با عرض سلام. میشه لطفا راجب این قسمت از اموزش که میگفتین کندل از m1 خارج نشده یا خارج شده پس بهش توجه نمیکنیم بیشتر توضیح بدین ؟ راجب این قسمت که باید به خروج کندل توجه کنیم چیزی نگفته بودین تا بحال

10 بهمن 1398 - 02:14
محمد پورفائز

ببینید ما تا زمانی ک قرمز شده و کندل کلا خروج نداده برامون توی بازار دو طرفه معنی نمیده

9 بهمن 1398 - 14:33
فرشید

عالی بود جناب پورفایز.
ممنون میشم کلیپ های بیشتری بذارید در خصوص اهرم و همچنین نحوه خرید و فروش در پلاتفرم مثلا مفید تریدر

9 بهمن 1398 - 18:47
محمد پورفائز

سلام.به روی چشم.حتما

9 بهمن 1398 - 11:42
مهنا84

ضمن تشکر از آموزش خوبتون سوالی داشتم در این زمینه؛
اگه سهم ایران خودرو خلاف پیش بینی من شد و مثلا به 120 تومن رسید من در واقع 30 تومن ضرر کردم درسته؟
و آیا میتونم صب کنم تا به پیش بینی من که 90 تومن بوده برسه یا نه فردا باید در هر صورت قرضم به کارگزاری رو پرداخت کنم و 30 تومن ضرر کنم؟

9 بهمن 1398 - 18:46
محمد پورفائز

سلام سوالتون رو متوجه نشدم
با اعتبار خریدید ؟ ببینید خب اگه سهمتون هدف داشته باشه بهترین حالت میانگینه

10 بهمن 1398 - 02:18
محمد پورفائز

رببینید عزیز من مثال استقراضی زدم.شما اجباری در فروش ندارید.مثل اعتبا نیستش.همون روالی که شما در خرید دارید برعکسش نیز اتفاق میفته.اگه پیش بینیتون مثلا خودرو اینه بره بالا و تحلیلتون دقیق باشه مث روال فعلی اتفاق میفته شکی توش نیست جون بنیاد سهم بر اساس خرید شکل میگیره و ارزش شرکت.این وسط بازار نزولی شرایطی حاکم کرده ک بشه ب صورت حواله ای هم سود کرد.وگرنه شرایط اصلا تغییر نکرده فقط شما پیش بینی کنید سهم داره ارزون میشه میفروشید پایین تر هرجا صلاح دونستید تحویل میدید و سود میبرید.
اتفاقا حتی اگه پیش بینی نزولیتونم اگه اشتباه از اب در بیاد و بازار برگرده باز شما میرید تو ضرر.دقیقا برعکس روال خرید میشه
در روال خرید پیش بینی میکنید صعود میکنید اگه بره بالا سود و اگه بره پایین ضرر میکنید.
در بازار فروش شما فروش میزنید اگه بره پایین سود میکنید اگه بره بالا ضرر میکنید

8 بهمن 1398 - 15:15
زاهد

بسیار عالی بود

9 بهمن 1398 - 02:38
محمد پورفائز

زنده باد

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.