اندیکاتور MACD چیست؟

همان طور که در مقدمه گفته شد اندیکاتور MACD مخفف عبارت Moving Average Convergence Divergence است. این عبارت به معنی همگرایی (Convergence) و واگرایی (Divergence) میانگین متحرک است.  این اندیکاتور ابداع آقای جرالد بی اپل است. از این اندیکاتور در تحلیل تکنیکال برای به دست آوردن قدرت، جهت و شتاب در یک روند استفاده می‌شود و بر خلاف بسیاری از اندیکاتورها و اسیلاتورها دیگر از فرمول ساده‌ای استفاده می‌کند

مسیر افزودن اندیکاتور MACD

Indicators>>Oscillators>>MACD

اعداد پارامتر اندیکاتور را تغییر ندهید و به همین شکل گزینه ok را بزنید.

اجزاء مختلف اندیکاتور MACD:

اندیکاتور MACD از یک هیستوگرام و یا همان نمودار میله‌ای وخط قرمزرنگ که همان خط سیگنال است تشکیل‌شده است.

سیگنال‌های خرید و فروش در اندیکاتور مک دی – MACD

اندیکاتور مک دی جزو اسلاتورهایی است که حول محور صفر نوسان می‌کنند. زمانی که میله های هیستوگرام به زیرخط صفر می‌روند به معنایی نزولی بود روند کلی نمودار و زمانی که میله‌ها بالای صفر قرار می‌گیرند به معنایی صعودی بودن روند نمودار می‌باشد.

سیگنال خرید در اندیکاتور MACD

سیگنال خرید در اندیکاتور MACD زمانی صادر می‌شود که میله‌های هیستوگرام زیر خطر صفر قرار دارند و خط سیگنال از میله‌های هیستوگرام خارج شود یا اینکه هنگامی که میله‌های هیستوگرام در بالای خط صفر هستند خط سیگنال وارد میله‌های هیستوگرام شود.

سیگنال فروش در اندیکاتور مکدی – MACD

سیگنال فروش در اندیکاتور مک دی – MACD زمانی صادر می‌شود که میله‌های هیستوگرام بالای خطر صفر قرار دارند و خط سیگنال از میله‌های هیستوگرام خارج شود یا اینکه هنگامی‌که میله‌های هیستوگرام در پایین خط صفر هستند خط سیگنال وارد میله‌های هیستوگرام شود.

واگرایی در اندیکاتور MACD

یکی از پرکاربردترین سیگنال‌ها در این اندیکاتور که در تمام بازارهای مالی ازجمله بازار بورس ایران به‌خوبی عمل می‌کند واگرایی ها هستند.

اندیکاتور مکدی – MACD یکی از بهترین ابزارها برای یافتن واگرایی‌ها محسوب می‌شود. واگرایی درواقع زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت سقف یا کف جدیدی بزند اما اندیکاتور نتواند سقف یا کف جدیدی را ایجاد کند. در این حالت اصطلاحاً گفته می‌شود که واگرایی رخ‌داده است.

واگرایی ها بر اساس حالت‌های مختلفی که بین اندیکاتور و قیمت اتفاق می‌افتد انواع مختلفی داشته و به دودسته واگرایی معمولی و واگرایی مخفی تقسیم می‌شود.

واگرایی معمولی مثبت (+RD):

واگرایی معمولی مثبت زمانی هست که قیمت کفی پایین‌تر از کف قبلی یا کفی هم‌تراز با کف قبلی ساخته اما اندیکاتور کفی رو بالاتر از کف قبلی ساخته است. واگرایی معمولی مثبت یک سیگنال خرید محسوب می‌گردد.

واگرایی معمولی منفی (-RD):

واگرایی معمولی منفی زمانی هست که قیمت سقفی بالاتر از سقف قبلی یا سقفی هم‌تراز با سقف قبلی ساخته اما اندیکاتور سقفی پایین از سقف قبلی ساخته است. واگرایی معمولی منفی یک سیگنال فروش محسوب می‌گردد.

واگرایی مخفی مثبت (+HD):

واگرایی مخفی مثبت زمانی هست که قیمت کفی بالاتر از کف قبلی یا کفی هم‌تراز با کف قبلی ساخته، اما اندیکاتور کفی رو پایین‌تر از کف قبلی ساخته است. واگرایی مخفی مثبت یک سیگنال خرید محسوب می‌گردد.

واگرایی مخفی منفی (HD-):

واگرایی مخفی منفی زمانی هست که قیمت سقفی پایین‌تر از سقف قبلی یا سقفی هم‌تراز با سقف قبلی ساخته اما اندیکاتور سقفی رو بالاتر از سقف قبلی ساخته است. واگرایی مخفی مثبت یک سیگنال فروش محسوب می‌گردد.

نکته مهم: هرگز از یک اندیکاتور به‌تنهایی به‌عنوان سیگنال خریدوفروش استفاده نکنید. ترجیحا بهتر است از یک اندیکاتور یا ابزار کمکی دیگر استفاده کنید.

مثلاً ترکیب اندیکاتور MACD و RSI بسیار مرسوم بوده و مورداستفاده قرار می‌گیرد، یا می‌توان اندیکاتور را با یک مووینگ اورج مناسب و یا خط روند ترکیب کرد.

چگونه از اندیکاتورها سود ببریم؟

در طول دوران معامله گری خود در بازار بورس متوجه شدم که تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی و ابزارهای مختلف نیست که باعث موفقیت یک معامله‌گر می‌شود. بلکه توجه به رفتارشناسی معامله گر و نحوه اجرای صحیح یک استراتژی و همچنین پایبندی مستمر به مدیریت سرمایه آن است که موجب ایجاد سود مستمر می‌گردد.

برای سرمایه گذاری در بازار بورس و یا سایر بازارهای مالی اگر بهترین استراتژی را هم داشته باشید بازهم نمی‌توانید به‌طور صد ‌در صد بازار را پیش‌بینی کنید. پس به دنبال جام مقدس معامله گری یعنی آن روش و ابزاری که بتوان با آن تمام معاملات را درست پیش‌بینی کرد نگردید چون وجود ندارد.

در استفاده از اندیکاتورها حتماً سعی کنید آن را با یک ابزار کمکی ترکیب کنید و بعد آن را در تعداد بالایی از معاملات با مبلغ کم تست کنید تا کارایی آن برای شما ثابت شود. سپس می‌توانید با اعتماد به نفس از استراتژی‌تان در بازار بورس یا سایر بازارهای مالی استفاده کنید.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
28 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
احمد
احمد
1 year ago

سلام از زحمات جنابعالی بسیار ممنونم الان متوجه شدم که واقعا نقاط ورودم درخیلی جاها اشتباه بودحالا که مطالب نرم افزار را یکی یکی مطالعه کردم متوجه شدم که با ابزاری که تیم سخت کوش الوبورس در اختیارکاربران خود قرار داده میشوددر زمان مناسب ورود و خروج کرد خواستم از شما تشکرکنم و برایم دعا کنید ازضررهایی که کردم با کمک شما جبران شود/

محمد پورفائز
Reply to  احمد

زنده باشید و پایدار .

میلاد زمانی
میلاد زمانی
1 year ago

👌🙏عالی اما اگر نمودار در زمینه روشن انتخاب شده بود نمودار بهتر دیده میشد از توضیحات شما سپاسگزارم 🙏👌

محمد پورفائز

سلام نمودار در زمینه روشن هستش . قدم های نصب رو اگر نگاه کنید فکر کنم قدم 3 دقیق همین مساله رو توضیح دادم

انور فرجی
انور فرجی
1 year ago

بسیار عالی بیان فرمودین استاد ساده و قابل فهم به نوبه خودم از جنابعالی تشکر میکنم

محمد پورفائز

زنده باد

Ali.Mos
Ali.Mos
1 year ago

سپاس از جناب پورفائز عزیز : هرروز بهتر از دیروز با زبانی سلیس و گویا

محمد پورفائز
Reply to  Ali.Mos

زنده باد

محمدرضا
محمدرضا
1 year ago

استاد پورفائز عالی بود خدا خیرتون بده ممنون

محمد پورفائز
Reply to  محمدرضا

زنده باشید

RAM
RAM
1 year ago

ممنون . بیان ساده و روان . خسته نباشید

محمد پورفائز
Reply to  RAM

زنده باد

mohammad.shokri
mohammad.shokri
1 year ago

استاد پورفائز عزیز ممنونم. مختصر و مفید واقع شد

محمد پورفائز

زنده باشید . ممنون

نادر
نادر
1 year ago

خیلی عالی،خدا قوت

محمد پورفائز
Reply to  نادر

زنده باد

فرامرز اسدی
فرامرز اسدی
1 year ago

خیلی عالی ومختصر و مفید. سپاس از جناب پورفائز. خدا به شما سلامتی و معنویت عنایت بفرماید

محمد پورفائز

زنده باشید

محمدجواد
محمدجواد
1 year ago

مختصرومفید

محمد پورفائز

وظیفه بود

اسماعیل توکلی
اسماعیل توکلی
1 year ago

سلام
خیلی عالی بود، لطفا بقیه اندیکاتورها رو هم آموزش بدین.
بینهایت سپاسگزارم.

محمد پورفائز

حتما

محمدرضا
محمدرضا
1 year ago

جناب پورفایز از تلاش خستگی ناپذیرتون کمال تشکر رو دارم و ارزو میکنم در تمام مراحل زندگیتون سلامتی و موفقیت منتظرتون باشه.
در صورت امکان PDF این اموزشها رو هم قراربدید ممنون

محمد پورفائز
Reply to  محمدرضا

حتما . این باید با همکاری خود اعضای نرم افزار صورت بگیره

رضا تفکری
رضا تفکری
1 year ago

بسیار بسیار روان و عالی و به زبانی ساده توضیح دادین.ممنون از شما

محمد پورفائز

زنده باد

احمد
احمد
1 year ago

درود و سپاس از شما
بسیار شفاف توضیح دادید
فقط توضیحا عنوان واگرایی مخفی منفی، اشتباها واگرایی مخفی مثبت تایپ شده.

محمد پورفائز
Reply to  احمد

سلام چشم بررسی میکنم